STUDIA I STOPNIA
Czas trwania:
3,5-letnie
Rozpoczęcie:
semestr zimowy – 1 października 2025 r.
Specjalności:
Czas trwania:
4-letnie
Rozpoczęcie:
semestr zimowy – 1 października 2025 r.
Specjalności:
Inżynierowie inteligentnych miast – energia
Kierunek energetyka jest kierunkiem prowadzonym na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. W ramach kierunku prowadzone są specjalności: systemy i urządzenia energetyczne i energetyka niekonwencjonalna na studiach I oraz II stopnia, a także modelowanie komputerowe w energetyce i prowadzona w języku angielskim energy systems and machinery na studiach II stopnia.
Absolwenci kierunku energetyka mają możliwość starania się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń w ramach specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także o uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Po uzyskaniu stopnia inżyniera absolwenci kierunku energetyka mogą samodzielnie wykonywać audyty energetyczne, a po zdobyciu uprawnień budowlanych starać się o uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyk energetycznych.
Dlaczego energetyka?
Sprawne funkcjonowanie gospodarki jest i będzie uzależnione od energetyki, dlatego tak ważne jest zapewnienie zaplecza energetycznego kraju. Ponadto, przed współczesnym światem w obszarze energetyki stoją duże wyzwania w związku z redukcją emisji szkodliwych substancji do atmosfery i ograniczoną ilością paliw kopalnych. Dzięki temu ukończenie kierunku energetyka stwarza szerokie perspektywy na rynku pracy.
Studia na tym kierunku pozwalają zdobyć gruntowną wiedzę z zakresu szeroko rozumianej energetyki i najnowszych technologii energetycznych. Absolwenci dysponują specjalistycznymi umiejętnościami prowadzenia obliczeń, projektowania, badań oraz diagnostyki maszyn i urządzeń cieplnych. Studia na kierunku przygotowują również do projektowania instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w obiektach mieszkalnych i przemysłowych oraz wykorzystania szeroko rozumianych odnawialnych źródeł energii.
3
Specjalności
100
Absolwentów studiów
Specjalności studiów
Energetyka niekonwencjonalna
(studia stacjonarne i niestacjonarne)
Ukończenie specjalności EN gwarantuje absolwentom praktyczną wiedzę z zakresu produkcji energii pochodzącej ze spalania i współspalania biomasy w kotłach ciepłowniczych i energetycznych oraz procesów toryfikacji i zgazowania biomasy. Absolwenci znają zagadnienia związane z obliczaniem i projektowaniem oraz doborem turbin wodnych i hydroelektrowni, instalacji solarnych, ogniw fotowoltaicznych oraz elektrowni wiatrowych. Posiadają wiedzę na temat generacji energii w systemie rozproszonym i możliwościach produkcji energii cieplnej i elektrycznej w mikrosiłowniach. Studia na specjalności EN pozwalają również na zdobycie wiedzy z zakresu techniki cieplnej, maszyn i urządzeń energetycznych, elektroenergetyki oraz energetyki konwencjonalnej w ramach przedmiotów kierunkowych.
Dodatkowe informacje: https://wisie.pk.edu.pl/kierunek-studiow/energetyka-niekonwencjonalna/
Instalacje, systemy i urządzenia ogrzewcze
(studia stacjonarne i niestacjonarne)
Dzięki ukończeniu studiów na tej specjalności absolwent dysponuje wszechstronną wiedzą w zakresie instalacji cieplnych, wodociągowych i kanalizacyjnych; przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz w zakresie technologii energetycznych. Potrafi projektować instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne w obiektach mieszkalnych i przemysłowych, także wykorzystujące OZE. Jest specjalistą w zakresie projektowania i regulacji instalacji ogrzewczych z wykorzystaniem dedykowanych pakietów komputerowych. Zna zagadnienia prawne związane z wprowadzaniem na rynek nowych elementów instalacji. Ma wiedzę z zakresu pomiarów przepływowych, cieplnych i elektrycznych. Nieobca jest mu problematyka projektowania i eksploatacji systemów i urządzeń ochrony środowiska w energetyce. Posiada też praktyczną wiedzę na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Dodatkowe informacje: https://rekrutacja.wisie.pk.edu.pl/isiuo.html
Systemy i urządzenia energetyczne
(studia stacjonarne i niestacjonarne)
Absolwent tej specjalności jest specjalistą dysponującym szeroką wiedzą z zakresu techniki cieplnej, maszyn i urządzeń energetycznych, elektroenergetyki oraz energetyki konwencjonalnej i odnawialnej. Zdobył nie tylko gruntowną wiedzę z zakresu szeroko rozumianej energetyki i najnowszych technologii energetycznych ale także praktyczne umiejętności prowadzenia obliczeń, projektowania, badań oraz diagnostyki maszyn i urządzeń cieplnych. Studenci poznają zagadnienia związane z dystrybucją energii cieplnej i elektrycznej oraz zasadami ochrony środowiska.
Dodatkowe informacje: https://wisie.pk.edu.pl/kierunek-studiow/systemy-i-urzadzenia-energetyczne/
PROGRAM STUDIÓW – STUDIA STACJONARNE
PROGRAM STUDIÓW – STUDIA NIESTACJONARNE
Studia to nie tylko kształcenie
Praktyki i praca
Praktyki zawodowe na kierunku realizowane są w biurach projektowych, zakładach produkcyjnych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, gdzie studenci uczą się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.
Absolwent kierunku znajdzie zatrudnienie w:
− elektrowniach i elektrociepłowniach,
− biurach projektowych i firmach wykonawczych zajmujących się odnawialnymi źródłami energii,
− ośrodkach naukowo-badawczych i uczelniach,
− firmach doradczych,
− firmach wykonujących audyty energetyczne oraz świadectwa charakterystyk energetycznych,
− przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją i magazynowaniem energii,
− biurach projektowych i firmach wykonawczych zajmujących się urządzeniami i systemami energetycznymi, takimi jak elektrownie i elektrociepłownie (konwencjonalne i niekonwencjonalne), kotły, wymienniki ciepła, turbiny (parowe, gazowe, wodne i wiatrowe),
− firmach związanych z ogrzewnictwem i wentylacją,
− jednostkach samorządowych jako specjalista w zakresie problemów energetyki,
− prowadzonej własnej działalności gospodarczej.